CEO’nun Mesajı

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük grubundan biri olarak 1969 yılında İstanbul’da kurulan şirketimiz, 49 yıl önce yerel bir üretici olarak başladığı global marka yolculuğunda bugün, 7 ülkede bulunan toplam 18 üretim tesisiyle, ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi. 

Şirketimiz; üretim hacmi, ihracat rakamları, yeni pazarlara yönelik yatırımları, mevcut tesislerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları, inovatif atılımları ve Ar-Ge faaliyetleri ile öne çıkmaya devam ediyor. 2017 yılında yoğun gündeme rağmen büyümeyi sürdürdük ve ABD doları bazında yüzde 13 büyüme sağladık. Bu ivmenin 2018 yılında da devam ederek yüzde 20 büyüme hedefine ulaşacağımıza inanıyorum. 

Bu büyümede farklı coğrafyalarda iş geliştirmeye odaklanan şirketimizin, gerçekleştirdiği yatırımlarla global pazardaki gücünü arttırıyor oluşu ve katma değerli ürün çeşidinin artmasının payı büyük. Bildiğiniz üzere, 1998 yılında Romanya’da gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızı, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Rusya ve Amerika'daki yatırımlarımız izledi. Son olarak 2017 yılının ilk yarısında, İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi Gruppo Trombini’ye ait varlıkları satın alarak, üretim haritamıza İtalya’yı eklemiş olduk. Bu yatırımla birlikte yurt dışı yatırımlarımızın toplam 800 milyon avroyu aştığını özellikle belirtmek isterim. İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi Gruppo Trombini’nin, Pomposa ve Frossasco’da iki ayrı yonga levha tesisi bulunmaktadır. Her iki tesisin üretime geçmesi ile birlikte İtalya’da % 20 pazar payı hedeflemekteyiz.

Bugün geldiğimiz noktada, yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahip güçlü bir şirketiz. Şirketimiz, cirosunun %40’ını yurt dışındaki tesislerden yaptığı satışlardan sağladı. Türkiye’nin toplam sektörel ihracatında %37 payı bulunan şirketimizin, Türkiye’den gerçekleştirdiği ihracat, 2017 yılında bir önceki yıla göre %43 artarak 147 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 Araştırma Raporu’nda 40. sırada, TİM tarafından hazırlanan “İlk 1000 İhracatçı Firma-2017” araştırmasında da 131. sırada yer aldık.  

2017 yılında yoğunlaştığımız en önemli konulardan biri de inovasyon oldu. İnovasyonu sistematik ve bütünsel bir şekilde yönetme ve bunu kurum kültürünün bir parçası haline getirme konusunda uzun zamandır çalışmalar yürüten şirketimiz bu yıl, inovasyon yönetimi kavramını, şirketin ajandasında en üst sıralara taşıdı. İnovasyon yönetiminin bütün lokasyonlarda yaygınlaştırılması ve sistematik hale getirilmesi için yıl boyunca, bir dizi çalışma gerçekleştirdik. Katılmaktan büyük gurur duyduğumuz, TİM& Sabancı Üniversitesi işbirliğindeki İnoSuit projesi ile inovatif performansımızı sürdürülebilir hale getirmeyi hedefledik. Bu süreçte Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 programı kapsamında gerçekleşecek olan “EcoBulk” projesinde önemli bir fon elde etmeye hak kazandığımızı belirtmek isterim. 12 farklı ülkeden 29 ortaklı projede üretici rolü üstlenen şirketimiz, pek çok şirketin arasından sıyrılarak ağaç bazlı panel sektöründe projeye kabul edilen dünya çapında tek kuruluş oldu. Bu proje ile Hollanda, Finlandiya, İtalya, İngiltere gibi ülkelerden iş ortaklarımızla, ağaç bazlı ürünlerde geri dönüştürülmüş hammadde kullanım miktarını artırmak üzere Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriliyoruz. Ayrıca yine proje kapsamında biyo bazlı tutkal geliştirilmesine yönelik faaliyetler de yürütüyoruz. 

2017 yılının son çeyreğinde, sektörümüzde dünyada bir ilke imza attık. Sanayideki dijitalleşmeyi yakından takip eden şirketimiz, bu kez de bayi ve tüketicilerin ürün tercihlerinde yararlanabileceği dijital bir uygulama hayata geçirdi. Müşteri deneyimi ve inovasyon odaklı geliştirilen mobil uygulama “IDS 3D (Interior Design Studio 3D)” ile tüm ürünlerimizi dijital platforma aktardık. Bu uygulama ile kullanıcılara parke, tezgâh, levha ve kapı yüzeyi başlıkları altında pek çok renk ve yüzey seçeneği sunuyoruz. Kullanıcılar tarafından istenilen ölçüde ekrana yansıtılan ürünlerimiz, dokunmatik özelliği sayesinde 360 derece döndürülerek, çoklu bakış açısı ile sunuluyor. Bu özellik ürünlerin yansıma, parlaklık ve baskı hareketlerini kusursuz olarak gözler önüne seriyor. Uygulama ürünlerimizin, dekore edilmiş bir mekânda nasıl duracağını görmelerine ve istedikleri değişiklikleri yapabilmelerine de olanak tanıyor. Mobil cihazlara ücretsiz indirilebilen uygulama, tek bir noktadan yönetilen ve tüm dijital görüntüleme kanallarında kullanılabilen teknolojik altyapısıyla öne çıkıyor. Şirketimizin bu inovasyon açılımının, sanayimizde ve sektörümüzde benzer teknolojik gelişimlere öncülük edeceğine inancım tamdır. 

Ülkemizde yıllardır sürdürdüğümüz sektör liderliğini pekiştirmeye ve Avrupa’da ulaştığımız başarılı konumu güçlendirmeye yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Sürdürülebilir karlı büyüme stratejimizin yanında, yenilikçilik ilkemizle, teknoloji ve inovasyona yönelik becerilerimizi geliştirerek ürünlerimizi geliştirmeye, değer yaratmaya ve topluma olan sorumluluğumuzu yerine getirmeye gayret edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyaya ve doğaya saygılı olma ilkemizi daima ön planda tutacağız. 

Şirketimizin başarıları ve eriştiğimiz konum, uzun yıllardır süregelen kurumsal değerlerimiz çerçevesinde, tüm çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın özverili gayretlerinin sonucudur. Geliştirdiğimiz projelerle ülkemizin ekonomik büyümesine katkı sağlamaya ve değer katmaya devam ediyoruz. Ülkemiz için yarattığımız değere inançlarını ve desteklerini sürdüren başta Yönetim Kurulu olmak üzere, tedarikçilerimize, müşterilerimize ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.


Sevgi ve saygılarımla,

Haluk YILDIZ
CEO