Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ağaç sanayinde Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise ilk 10 şirketi arasında yer alan Kastamonu Entegre’nin Kastamonu Fabrikası’nı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ağaç sanayinde Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise ilk 10 şirketi arasında yer alan Kastamonu Entegre’nin Kastamonu Fabrikası’nı ziyaret etti. Gül, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı ve Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı  Haluk Yıldız ile beraberindeki heyetle birlikte gezdiği fabrikada, Hayat Holding’in de önemli tuğla taşı olan çalışmalar ve yeni yatırım planları hakkında bilgi aldı.

Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Holding’in ana temellerini oluşturan iki ana şirket Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre’nin 2012-2013 yatırımları hakkında bilgi sundu.

Hayat Holding’in 2012 yılını 17 fabrikada, 9 bin 300 çalışan, 711 milyon dolar yurtdışı ciro olmak üzere 2 milyar 100 milyon dolar toplam ciro ile kapatacağını açıklayan Yıldız, şu bilgileri verdi:

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük ve en modern tesislerinden biri olan, Kastamonu MDF fabrikamızı, ülkemize kazandırmaktan gurur duymaktayız. Kastamonu ilimizin şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımı ziyaret ettiğiniz için bizleri onurlandırdınız ve sevindirdiniz. 1969 yılından beri, ağaç sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz, sektöründe sadece Türkiye’de lider konumunda değil, aynı zamanda bölgesel bir güç olma yolunda ilerlemektedir.“

 

Yıldız, Kastamonu’daki bu fabrikada 1969 yılında başlayan üretim ile temeli atılan Kastamonu Entegre’nin bugün, Türkiye’nin en büyük panel üreticisi konumunda olduğunu belirterek şöyle konuştu: ”Sektörde Türkiye’de farklı lokasyonlarda ve yurtdışında yatırımı bulunan ilk ve tek şirket konumunda bulunan Kastamonu Entegre, İSO 500’de 46. sırada yer almaktadır. Sektörün yıllardır ihracat lideri konumunda bulunan şirketin, Gebze ve Kastamonu’da ikişer, Balıkesir, Samsun, Tarsus, Adana’da da birer üretim tesisi olmak üzere yurtiçinde 8, Romanya’da 2, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Rusya’da da birer olmak üzere toplam 13 fabrikası bulunmaktadır. Kastamonu Entegre, 4 milyon metrekarelik alanda 900 bin metrekarelik kapalı üretim sahasında faaliyet göstermektedir. Romanya’daki kapı paneli üretimi ile Avrupa’da ikinci, dünya’da ise dördüncü durumda olan Kastamonu Entegre, panel üretiminde ise Avrupa’nın 6., Dünya’nın ise 10. Sırada bulunmaktadır.”