Datalignum Dergisi
AVRUPA, SIRBİSTAN, TÜRKİYE ve UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK ON AĞAÇ BAZLI PANEL ÜRETİCİSİ ( Toplam MDF ve Yongalevha üretimi bazında milyon metreküp cinsinden yıllık üretimlerine göre ) :Bu önsözde Dünya uluslararası panel üretim endüstrisini gözden geçirmek istiyorum ; her ülkeye ait özel bölümler de okuyucuya daha derinlemesine inceleme yapma olanağı sunacaktır.

Grafiklerde ve histogramlarda ( çubuklu şekiller ) verilen istatistiksel veriler üretim kapasiteleri ve ağaç bazlı panel üreticileri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

Dünya genelinde Avrupa’lı panel üreticisi gruplar ilk üç sırayı almakta, bunları Amerika’lı üreticiler takip etmektedir. Zirvedeki 10 uluslar arası üreticinin gösterildiği histograma bakınız.

Endüstriye genel bakışı Portekiz’in Atlantik kıyılarından Rusya sınırlarına kadar olan bölgeye kadar genişlettiğimizde Datalignum dergisinin Mayıs 2006 tarihinde yapılan son yayınından bugüne bütün geçerli istatistikler değişmiş olup, şimdi ilk on panel üreticisi arasında Kastamonu Entegre’yi 7. sırada görüyoruz. Son yıllarda Türkiye’de kuvvetli ve takdir edilecek bir gelişme gözlenmektedir.

Son zamanlarda tüm Dünya genelinde “odun”un önemli ve kıymetli bir hammadde olduğunun giderek artan bir oranda farkına varıldı ve pek çok ülke şimdi orman kesimleri ve odun ihracatına ilişkin kesin düzenlemeler uygulamaya başladı. Ağaç bazlı panellerin Dünya genelinde son birkaç yıldır başrol oynamasının sebeplerinden birisi de budur. Bu başarı MDF ve OSB üretiminde sürdürülen gelişmelerle onaylanmıştır.

Bununla birlikte odun tedarikinde yaşanan sıkıntılar, panel endüstrisini de etkilemekte olup bu durum bu sayının ilerleyen bölümlerinde yapılan analizlerde irdelenecektir.

Fiyatı aşırı şekilde yükselen bir başka hammadde de metanol’dür ( Ağaç bazlı panel üretiminde kullanılan tutkal ve reçine üretiminin ana hammaddesi). Geçen sene petrol yan ürünü olan bu hammaddenin fiyatı 100 % arttı ve bu ürünün gelecekteki fiyatı için yapılan tahminler endişe vericidir. İğne yapraklı ve sert ağaçlardan elde edilen odun üretiminin milyon m3 cinsinden panel üretiminden ( yaklaşık 68 milyon m3 ) çok daha fazla olduğu açıktır. 33 ülkedeki ilk 5 panel üreticisi ailenin üretim kapasitelerini gösteren histograma bakınız. Bu mukayesede yongalevha % 63, MDF % 23.3, kontrplak % 7.3, duralit % 0.4 olarak gözükmektedir. Buna göre Avrupa genelinde kontrplak üretimi yılda 4-5 milyon m3 arasında gerçekleşmektedir. Duralit bir süredir sıkıntılı günler yaşamakta, hala ıslak devir üretim yapan ve MDF / HDF üretimi yapabilmesi için kuru devirli makinalarla değiştirilmesi gereken, aksi halde kapanacak tesisler bulunmaktadır. Buna bir örnek 2007 yılı sonunda devreye alınan Slovakya’daki Lesonit yeni kontinu hattıdır. HPL laminat sektöründeki pazar payları yüzey kalitesi 8 mm kalınlığında panel üzerine melaminli kağıt uygulamasından çok daha üstün olan laminat parkede yaşanan gelişmeler sayesinde konsolide olmuştur. HPL ( Yüksek Basınç Laminatı ) için gelişen başka bir uygulama alanı da binaların dış cephe kaplamasında kullanılmasıdır.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde panel üreten teknoloji endüstrisinde adeta bir şirket satın alma curcunası yaşanmış bunun sonucunda makine ve hat üreticileri bir arada toplanmıştır.
Bu olaylar çok ilginçtir ve aşağıda tarihlerle birlikte kısa bir özetini sunuyorum :

Eylül 1993 ; Springe’de yerleşik Alman firması BISON, mali sıkıntılar nedeniyle kapanmış ve daha sonra Hannover’de yerleşik Norveçli Kvaerner Panel Sistem tarafından satın alınmıştır.
Mayıs 1999 ; Birkaç yıl önce SUNDS Defibratör şirketini satın alan İsveçli Grup Valmet, Alman kontinü pres üreticisi KÜSTERS’i satın aldı.
Ekim 1999 ; Valmet Fibertech, Kvaerner Panel Sistem şirketini satın aldı.