Kastamonu Entegre, Robot yatırımlarına hız verdi

Ağaç panel sektöründe dünyanın önde gelen şirketleri arasına adını yazdırmayı başaran Kastamonu Entegre, tesislerindeki faal robot sayısını 2017 itibariyle 9’a çıkarıyor.

Kastamonu Entegre, yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus, Adana; yurt dışında Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Rusya tesislerine yönelik gerçekleştirdiği revizyon, inovasyon çalışmaları ile robot yatırımlarına devam ediyor. Dünya standartlarında ileri teknolojiyle yüksek kapasiteli üretim yapan tesislerine yaptığı robot yatırımları ile Kastamonu Entegre, hızı, kaliteyi ve verimliliği arttırıp, maliyeti düşürüyor, üretimin hatasız ve insan sağlığını koruyacak şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. 

Kastamonu Entegre, Adana, Kastamonu, Gebze ve Rusya tesislerinde bulunan 7 adet parke istif, kalite tasnif, transfer robotlarına, 2017 itibariyle Adana tesisi için sipariş ettiği istif ve paketleme robotlarını ekleyerek bu sayıyı 9’a çıkarıyor. 

Robotların sıkı rekabet koşulları altında hızlı yatırım yapma zorunluluğuna cevap verdiğini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Türkiye’de robot kullanım oranı artmaya başladı. Biz istifleme, palet ve ambalajlama bölümlerinde robotları aktif olarak kullanıyoruz. Böylece ürünlerin düşmesini, zedelenmesini, operasyonlarda gerçekleşecek üretim kayıplarını ve sevkiyat hatalarını minimize ediyoruz. Her yıl üretimi tesislerimizde robot envanterimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.  
Tesislerindeki otomasyon altyapısı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldız “Üretimdeki verimi artırmak ve verileri kontrol edebilmek için aynı zamanda Gebze tesislerinde OEE projeleri yürütüyoruz. Bu projenin önümüzdeki süreçte diğer lokasyonlarda da uygulanmak üzere çalışmalarımız sürüyor. ” dedi.