“Köyünü Yaşat” çağrısı öğrencileri bir araya getirdi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Gölpazarı Belediyesi ortaklığında düzenlenen Köyünü Yaşat Projesi Yaz Atölyeleri bu yıl da mimarlık ve tasarım alanlarından öğrenci ve akademisyenlere ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de ağaç panel sektörünün en güçlü oyuncusu Kastamonu Entegre desteğiyle gerçekleşen proje kapsamında yaz atölyelerine katılan öğrenciler, Gölpazarı’nda mekânların yenilenmesi ve köyde kırsal alanların yeniden değerlendirilmesi konularında çalışıyorlar.

Bu yıl Haziran-Ağustos ayları arasında Gölpazarı gerçekleştirilen Köyünü Yaşat Projesi Yaz Atölyeleri'nde farklı üniversitelerden bir araya gelen öğrenciler, kırsal alanların yeniden değerlendirilmesi için yaptıkları çalışmaları sürdürüyor. Kastamonu Entegre desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kırsal alanda yeni bina ihtiyacına alternatif olarak, birçok sanat dalıyla bütünleşik uygulamalarla kırsal alanlara örnek teşkil edecek bir çalışma gerçekleştiriyor. 

Yaz Atölyeleri kapsamında köyde bulundukları süre içerisinde birçok farklı deneyim yaşayan öğrenciler, tasarım farklılıklarının köye yansıtılması için çalışırken, gerçek inşaatlarda akademisyenler ve ustalarla birlikte olma fırsatını yakalıyor. Üniversite öğrencilerinin gelecekte yönetici konumunda bulunacakları alanlarda meslek hayatları için önemli deneyimler kazandıkları projede, ilçede sakinlerinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen konularda da yeni projeler de tasarlanıyor.

“Türkiye genelinde örnek olacak”

Gölbaşında devam eden pilot uygulamayla kırsal alanların yeniden düzenlenmesi ve rehabilitasyonu konusunda örnek bir projenin hayata geçirildiğini ifade eden Kastamonu Entegre Marka ve Kurumsal İletişim Müdürü Naci Güngör şunları söyledi, "Köyünü Yaşat projesi, yaşam alanlarının özgün dokusunu korumayı amaçlayan bir proje olarak desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bizim için bu projeyi özgün kılan yanlarından birisi,  mimari çalışmaları güzel sanatların yaratıcılığıyla birleştiriyor olmasıydı. Kastamonu Entegre olarak,  sosyal sorumluk bilinciyle destek olduğumuz bu çalışmanın Türkiye genelinde başka projelere de ilham ve cesaret vereceğine inanıyoruz”