KASTAMONU ENTEGRE ve HAYAT KİMYA RUSYA’DA MİLLİ GURURUMUZ OLDU

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 268 gün sonraki ilk buluşma geçtiğimiz günlerde Rusya’nın S.t Petersburg kentinde gerçekleşti. Vizelerin kaldırılması, charter seferler, Türkiye’den gelen tarım ürünleri ve yaş meyve sebzeye ilişkin kısıtlamaların kaldırılması, ticari sınırlamalarla, enerji, ulaştırma konularının masaya yatırıldığı toplantıda Türk heyetine Hayat Holding İcra Kurulu Üyesi   ve Ağaç Grubu Başkan Yardımcısı Onur Güven de eşlik etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Rus Devlet Başkanı Putin arasındaki tarihi görüşmede, Türk iş dünyasını temsil eden Sn. Güven de iki ülke arasındaki ilişkilerin 24 Kasım öncesine dönülecek olmasından  mutluluk duyduklarını belirterek, "Toplantıda alınan Ankara-Moskova Güven Hattı kararı, bu bölgede iş yapan tüm Türk yatırımcıları rahatlatan bir gelişme oldu. Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya olarak karşılıklı fayda ve işbirliği esasına dayalı yatırımlarla Rusya'da büyümeye devam edeceğiz" dedi.

İlişkilerin kriz öncesi seviyeye geri dönmesi için ortak projelerin ele alındığı toplantıda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Rusya  pazarına verdiği önemi vurgulamak amacıyla Kastamonu Entegre’nin ve Hayat Kimya’nın bölgedeki faaliyetlerini işaret etti ve "En iyi şirketlerimizi Rusya'ya yatırıma gönderdik" ifadesini kullandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Kastamonu Entegre'nin ve Hayat Kimya’nın Alabuga'daki yatırımlarından övgüyle bahsettiği toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı Kastamonu Entegre Alabuga Tesisleri'nin 2.nci MDF hattının açılışına davet etti. 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kastamonu Entegre CEO's Haluk Yıldız, Türkiye-Rusya ilişkilerindeki sorunlarım büyütülmeden, yapıcı biçimde çözüm yoluna sokulmuş olmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek "Rusya’da faaliyet gösteren en güçlü Türk şirketlerinden biri olmayı sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.